Kadın Eşcinseller

Kadın eşcinselliği, kadının kendi cinsinden olan bireylere sosyal ve cinsel ilgi duymasıdır. Halk arasında lezbiyen veya sevici de denir.

Lezbiyenliğin literatürde çeşitli tipleri vardır. Lezbiyenlik görünüşte eşcinsel bir yönelim olsa da özünde duygusal bir karmaşadır. Lezbiyenler kişisel ilişkilerinde çok ciddi yoksunluklara ve sorunlara sahiptirler. Kadınlardaki eşcinsellik erkek eşcinselliğinden farklılıklar gösterir. Mutsuz bir kadın, karşı cinsle geliştirdiği ilişkilerde düş kırıklığına uğrar ya da engellenmelerle karşılaşırsa, kendi cinsine yönelebilir. Bu tür kadınlar erkeksi tutumlar geliştirebilirler. Diğer bir kadın eşcinselliğinde ise, erkeklerle kurulan ilişkilerinde düş kırıklığına uğrama ve çocukluk dönemine dönüş vardır. Kendini eşcinsel olarak gören kadınların önemli bir kısmı bunu sosyal baskılar nedeniyle eyleme dönüştürmezler ve bir kısmı eşcinsel eğilimlerinin farkında oldukları halde, ömür boyu bunu iç dünyalarında yaşadıkları ilgiden öteye götürmezler veya eşcinsellikle ilgili düşünce ve duygularını eyleme geçirmekte zorlanırlar.

GEÇMİŞTE DÜZENLİ HETEROSEKSÜEL İLİŞKİLERDE BULUNUYORLAR…

Eşcinsel kadınların önemli bir kısmı geçmişte düzenli heteroseksüel ilişkilerde bulunmuş ve bunların da önemli kısmı çocuk doğurmuş kadınlardır. Bu kişilerde eşcinselliğin daha ileri yaşlarda ortaya çıkmış olmasının nedeni muhtemelen sosyal konumları ve kişilikleri sağlamlaştıkça, kendilerini daha rahat ifade edebilme yetisi kazanmaları ve kendilerine güvenleri arttıkça, hayatlarını kendi istedikleri doğrultuda yaşama isteklerini eyleme dönüştürmeleridir.

LEZBİYEN YAŞAM TARZI…

Lezbiyen yaşam tarzı; diğer alanlarındaki uyumu ve işlevi ne olursa olsun, kişisel ilişkiler (karşı cinsten korkma, kendini erkeklerle anlamlı ilişkiler kurmaktan da mahrum bırakma, güvensizlik, suçluluk, günahkârlık ve korkunun egemen olduğu günübirlik ilişkiler, çocuk sahibi olabilmek için erkekle kadının cinsel birleşmesi, karşı cinsle paylaşılacak aşk, şefkat ve zevk gibi duyguların verdiği acı, vb.) gibi en hayati alanlarda ciddi yoksunluklara ve sorunlara sahiptir. Lezbiyenler çocukluklarında kendilerinden esirgenmiş olan ilgi ve desteğe şiddetle ihtiyaçları olduğu zamanlarda bütün erkek ve kadınlara karşı oldukça saldırgan tavırlar besleyebilirler, bu da ikili ilişkilerde çatışmalara yol açabilir. Çünkü eşcinsellik kişide anlamlı ilişkiler kuramayacak veya ruhi çöküntülere açık bir hale getirebilecek dengesizlikler yaratabilir. Kişi bu dengesizliklerden veya kaygılarından korumak ve cinsel haz almak adına hemcinslerinden bir partner seçer ve kendiliğinden ödün vererek yaşamla uzlaşmaya çalışır.

Bir önceki yazımız olan Erkek Eşcinseller başlıklı makalemizde ahlaki çöküntü, aldatılma ve erkek partner hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
308 okuma
21 Haziran, 2017
sohbet
sohbet

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?