Erkek Eşcinseller

Erkek eşcinseller ilk gençlik yıllarında yaşadıkları “erkeklerden savunmacı kopma” nedeniyle hemcinslerini ya gerçekçi olmayan bir şekilde yüceltir ya da aşağılarlar. Kinaye ve iğneleyici konuşma tarzı bu süreçte sık görülen bir durumdur. Bu tarz hem bilinçdışı saldırganlığın ve agresyonun örtülü bir halidir, hem de eşcinsel erkeğin karşısındakini veya kendisi­ni küçültüp zayıflatmak için kullandığı bir araçtır. Ancak zamanla eşcinsel bir erkek, eşcinsel yönelimlerinin başka bir erkeğe değil de erkeksi bir kendiliğe olan özleminden kaynaklandığını anlayacaktır. Çünkü bu şekilde doğmamıştır, eşcinsellik üzerinde sonradan açılmış olan ruhsal bir yaradır. Kişi zamanla kendini hayal kırıklığına uğratan erkekleri affetmelidir, sonrasında kaçıp dur­duğu kendini de olduğu gibi kabul edecek ve affedebilecektir, özgürleşecektir.

TİP TAKINTISI…

Gay yaşam tarzı genellikle zorlantılı ve bağımlılık yapıcıdır. 1948’de Kinsey, uzun süreli eşcinsel ilişkilere çok az rastlanıldığını gözlemlemiştir. Hoffman’a göre, “Amerika’da gay yaşamını belirleyen özellikler içinde en çarpıcı olan, rastgele cinsel ilişkilerdir.” Rastgele cinsel ilişkilerin önemli nedenlerinden biri tip takıntısıdır. Tip takıntısı, eşcinsel ilişkilerde yaşanan bilinçdışı öfkenin ve hayal kırıklığının ana kaynaklarından biridir. Gay yaşamında sadakat neredeyse imkânsız gibidir. Çünkü eşcinselliğin nedeni­ kişinin kendi erkekliğinin sembolik arayışıdır, kişi başta kendine ve özüne ihanet etmiştir, partnerine de edecektir. Eşcinsel er­kek zorlantılı bir şekilde cinsel partnerlerinden erkek­liği emerek özümsemeye yönelik bilinçdışı bir ihtiyaç duyduğundan, de­vamlı olarak yeni partnerler aramak durumunda kalacaktır. Ancak cinsel ilişkiler, in­san üzerinde olağanüstü ve çok derin etkileri olan, kişiler arası bir etkileşim yoludur. Uzun süreli ilişkiler yaşamış birçok erkek eşcinsel, partnerlerini aşırı kıskanç, sa­hiplenici, kontrol edici ve boğucu olarak tarif ederler. Çünkü kendi kimliğinin başka birinin kimliği içinde eriyip kaybolması şek­linde bilinçdışı bir tehdit algılayan kişi, genellikle yeni sınırlar çizmeye çalışır ve gay dünyasında bu, tipik olarak farklı biriyle cinsel ilişki yaşamayı kapsar.

EŞCİNSEL YAŞAMIN ZORLUKLARI…

Eşcinsel yaşamın zorlukları, rastgele yaşanan cinsel ilişkiler, tükenmişlik, hayal kırıklığı, aldatma, aldatılma, hüsran ve ahlaki çöküntüdür. Bu nedenle birçok eşcinsel erkek ruhsal destek almak için psikoterapiste başvurur. Çünkü ömür boyu sürecek tek eşli bir ilişkiye duydukları ihtiyacın, eşcinsel ilişkilerde bulunası neredeyse imkânsızdır.

Bir önceki yazımız olan Eşcinsel Yakını Olan Aileler ve Genel Tepkileri başlıklı makalemizde cinsel ilişki, cinsel sağlık ve cinsel sorunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
299 okuma
19 Haziran, 2017
sohbet
sohbet

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?