Coming Out

Eşcinsellik terminolojisinde kullanılan coming out terimi; Türkçede kendini bulma, açılma, dışarı çıkma, kendini ifşa etmek veya eşcin­sel olduğunu açıklamak olarak kullanılır.

Dolap, eşcinsel kimliğin sak­lanmasının metaforudur. Dolaptan çıkma ise eşcinsel kimliğini açıklamak anlamına gelir. George ve Behrendt, coming out işlemini 3 aşamaya bölerler:
1.Birinin kendilerini eşcinsel olarak kabullenmesi.
2.Diğer cinsel azınlıklarla özdeşleşme ve onlarla birlikte sosyal destek sistemini inşa etmek.
3.Bir kimsenin cinsel yöneliminin başkaları için önemli olduğunu kabullenme.

DEĞİŞKENLİK GÖSTEREBİLİR…

Coming out, aileye, arkadaşlara, iş arkadaşlarına, o anda birlikte olduğu partnerlere ve bir kişinin kültürel durumuna göre değişkenlik gösterebilir ve ilişkileri sorgulayıp yeniden tanımlamanın çok boyutlu ve sürekli devam eden bir sürecidir. Bu süreçte sık sık ortaya çıkan davranışsal, duygusal ve düşünsel öğeler detaylandırılır. Duygusal olarak haz, korku, utangaçlık, suçluluk ve heyecan gibi duygular, eşcinsel cazibe farkındalığı tarafından temin edilebilir. Davranışsal olarak eşcinseller, ancak cazibelerini entelektüel olarak anlayabildikten sonra duygularıyla hareket etmeye eğilim gösterirler.

Bir önceki yazımız olan Homofobi ve Heterofobi başlıklı makalemizde eşcinsel, eşcinsellik ve heterofobi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
140 okuma
8 Temmuz, 2017
sohbet
sohbet

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?